niedziela, 1 marca 2015

..:: Inspiracja żywieniowa - czyli smaczna redukcja wagi ::..

Z dnia na dzień przybywa "cudownych" diet, które mają pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Bardzo dużo osób nabiera się na rzekomo zbawienne działanie tych diet. Z doświadczenia wiem, że niestety bardzo trudno jest wytłumaczyć klientowi, pacjentowi, że żadna dieta cud nie jest w stanie zadziałać na dłużej. Chwilowa zmiana stylu żywienia, która wymuszona jest regułami danej diety, pomoże nam zgubić parę kilogramów, jednak po powrocie do "normalnego" codziennego żywienia osiągniemy efekt zupełnie odwrotny, czyli ponownego przyrostu masy ciała. Również musimy pamiętać o tym, że żadna dieta, której kaloryczność jest na poziomie 1000 - 1200 kcal nie jest dla nas odpowiednią, ponieważ dzięki takiej kaloryczności możemy skutecznie obniżyć tempo swojego metabolizmu. Pokażę Wam dzisiaj jeden dzień z prawidłowo zbilansowanego dnia żywieniowego. Pamiętajmy jednak, że dany jadłospis należy rozpatrywać raczej w rozliczeniu tygodniowym, a nie jednodniowym, gdyż każdego dnia występują wahania w zawartości poszczególnych składników pokarmowych. Jeśli będzie taka potrzeba, chętnie przedstawię Wam jadłospis na kilka dni.
Podany niżej przykład odnosi się do kobiety, której podstawowa przemiana materii wynosi około 1432 kcal, a całkowita przemiana materii wynosi około 2000 kcal (przy założeniu, że kobieta ta ma niski współczynnik aktywności fizycznej). Chcąc tracić na wadze musimy obniżyć całkowitą przemianę materii. Na początku, w tym przypadku, najlepiej byłoby zacząć od kaloryczności 1800, a później po około miesiącu zmniejszyć kaloryczność do 1500 kcal. Każdy organizm reaguje na zmianę kaloryczności bardzo indywidualnie, dlatego nie możemy liczyć na natychmiastowy efekt. Musimy pamiętać również o tym, że jeśli nasza zwyczajowa dieta miała kaloryczność np. 2400 kcal to nie powinniśmy od razu drastycznie zmniejszać kaloryczności np. do 1500 kcal. Ten spadek musi zachodzić powoli, aby organizm miał czas do zaakceptowania zmian. 

Śniadanie - "orkiszanka" :)

Składniki:

3 łyżki płatków orkiszowych
2 łyżki jogurtu naturalnego
1 banan ok. 120 g
2 łyżki żurawiny suszonej
1 łyżka płatków migdałów
1 ciasto owsiane Sante

Przygotowanie:

Płatki orkiszowe zalewamy 4 łyżkami gorącej przegotowanej wody i czekamy, aż zmiękną. Następnie dodajemy pozostałe składniki.

II śniadanie - sałatka z pestkami dyni

Składniki:

2 garści mixu sałat
3 sztuki pomidorków koktajlowych
20 g sera Feta
10 g pestek dyni
2 łyżeczki oleju lnianego

Przekąska:

Jabłko ok. 240 g
Sok pomidorowy 300 ml

Obiad - Pierś z kurczaka z warzywami

Składniki:

Pierś z kurczaka 150 g
Ryż brązowy 30 g
Warzywa 150 g (polecam "warzywa na patelnię", oczywiście bez żadnych dodatków typu gotowe sosy itp.)
1 łyżka oleju rzepakowego

Przygotowanie:

Pierś z kurczaka po umyciu kroimy na małe kawałki i podsmażamy na 1 łyżce oleju. Ryż gotujemy wg. przepisu na opakowaniu, a warzywa przygotowujemy najlepiej na parze lub podduszamy na patelni bez dodatku tłuszczu.

Kolacja 

Składniki:

2 jaja "na miękko"
2 kromki chleba razowego bez masła
3 sztuki pomidorków koktajlowych


Podsumowanie:

Kaloryczność całego dnia 1503 kcal
Zawartość białka 77 g
Zawartość tłuszczu 55 g
Zawartość węglowodanów 170 g
Zawartość błonnika 29 g

Smacznego! ;)










3 komentarze:

  1. Zawsze myślałam, że aby schudnąć trzeba mniej jeść. Teraz już wiem, że to błędne myślenie. Bardzo smacznie brzmią produkty użyte w jadłospisie, muszę wypróbować.

    OdpowiedzUsuń
  2. No i jaka pyszna redukcja, powodzenia : )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo tylko jeśli będzie pysznie damy radę odżywiać się zdrowo przez cały czas :) chyba się z tym Asiu zgodzisz?

      Usuń

Copyright © 2014 Make life healthier , Blogger