niedziela, 25 stycznia 2015

..:: Tkanka tłuszczowa i jej oblicza ::..

Dzisiaj kilka słów o tkance tłuszczowej. Zapewne Wasze pierwsze skojarzenia z nią związane to: oponka na brzuchu, otyłość, cellulit itp. czyli samo zło :) Chciałabym zmienić dzisiaj Wasze spostrzeganie tkanki tłuszczowej. Najważniejsze co musicie wiedzieć to to,że ciało pozbawione zupełnie tłuszczu nie mogłoby funkcjonować. Dziwicie się? Pewnie myślicie teraz, przecież każdy marzy o pozbyciu się tłuszczu...Wszystko przez to, iż większość ludzi mówiąc o tkance tłuszczowej, ma na myśli wyłącznie jej nadmiar gromadzący się w newralgicznych punktach ciała. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, ponieważ tkanka ta pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Dlatego zarówno nadmiar tej tkanki, jak i jej niedobór może być niebezpieczny dla życia. Aby zrozumieć omawiane zagadnienie musicie wiedzieć, iż tłuszcz znajdujący się w naszym organizmie dzielimy na zasadniczy i zapasowy. Pierwszy rodzaj tłuszczu tworzy strukturę błon komórkowych, osłonek włókien nerwowych i tkanek mózgu oraz szpiku kostnego. Tłuszcz ten otacza także serce, nerki, wątrobę. U zdrowej osoby stanowi około 3% masy ciała ( u kobiet około 5-9 % - produkcja estrogenów; regulacja równowagi hormonalnej). Z kolei tłuszcz zapasowy stanowi rezerwę energetyczną, znajdującą się pod skórą oraz wokół narządów. W okresie głodzenia rezerwy te wykorzystywane są na bieżące potrzeby organizmu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż ilość tłuszczu, która może być zmagazynowana w ciele jest nieograniczona (stąd u osób otyłych ponad 50% masy ciała może przypadać na tkankę tłuszczową !!!). 
Tkanka tłuszczowa zbudowana jest z komórek tłuszczowych - adipocytów, które zdolne są do magazynowania tłuszczu, w postaci  triglicerydów.Rodzaj zawartych w adipocytach kwasów tłuszczowych jest w znacznym stopniu odbiciem składu tych kwasów w diecie. 
Obecnie tkankę tłuszczową postrzega się nie tylko jako magazyn energii i termoizolację, ale i jako ważny gruczoł dokrewny (produkcja adipocytokin, które odgrywają znaczącą rolę w regulacji procesów życiowych, m.in. pobierania pokarmu, wydatków energetycznych, wydzielania hormonów podwzgórzowych, procesów rozrodczych, ciśnienia i krzepnięcia krwi). W komórkach tłuszczowych zachodzi również metabolizm hormonów steroidowych (glikokortykosteroidów i hormonów płciowych).
Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby zachować odpowiednią procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.


A na zakończenie mała wizualizacja :) Do którego przedziału możecie siebie przypisać?
źródło: http://www.builtlean.com/2012/09/24/body-fat-percentage-men-women/

Bibliografia:

Tkanka tłuszczowa.Patofizjologia,rozmieszczenie, różnice płciowe oraz znaczenie w procesach zapalnych i nowotworowych.Endokrynologia Polska/Polish Journal of Endocrinology Tom/Volume 58; Numer/Number 4/2007.

Rola tkanki tłuszczowej w układzie dokrewnym. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2005, tom 1, nr 3, s. 21–29.

1 komentarz:

  1. Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. :) Do wygrania jest zestaw dowolnie wybranych przypraw dobrej jakości! By wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać przepis na danie mięsne (szczegóły w linku). Są trzy miejsca, trzy nagrody, jest o co walczyć!

    http://szefowa-kuchni.blogspot.com/2015/01/konkurs-wygraj-zestaw-wybranych-przez.html

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Make life healthier , Blogger