Składniki na około 40 pierników:
mąka orkiszowa 200g
mąka pszenna 100g
miód pszczeli 4 łyżki
cukier trzcinowy 100g
1,5 łyżeczki sody
1/2 torebki korzennej przyprawy do piernika (ja użyłam firmy KOTÁNYI)
1 łyżka masła
1 jajko (+ 1 roztrzepane jajko do smarowania pierników)
ciepłe mleko ok. 5 łyżek ( ilość mleka uzależniona jest od konsystencji ciasta)
Przygotowanie:
Mąkę przesiać na stolnicę, następnie dodać gorący miód i wymieszać całość siekając nożem. Następnie dodajemy cukier, sodę, przyprawę do piernika i dalej ugniatamy siekając nożem. Po chwili dodajemy miękkie masło i jedno jajko. Teraz czas na mleko.Musimy dolewać je po łyżce, ponieważ nie możemy doprowadzić do tego aby ciasto było zbyt rzadkie. Po każdej dodanej łyżce zagniatamy ciasto rękoma aż będzie w miarę gęste i jednolite (przypomina troszkę kruche ciasto).
Na stolnicy oprószonej mąką rozwałkowujemy ciasto na placek o grubości maksymalnie 1 cm i wykrawamy pierniczki. Pozostałości ciasta wałkujemy ponownie i tak do momentu, kiedy całe ciasto zostanie zużyte. Pierniczki pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 10 minut (bez termoobiegu). Pamiętajcie aby przed włożeniem ich do piekarnika, posmarować je rozmąconym jajkiem. Pierniczki należy układać na papierze do pieczenia w odstępach, ponieważ troszkę urosną. Twarde pierniczki przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 1-4 tygodni.
Dekoracje wykonujemy tuż przed podaniem. Pamiętajcie, że pierniczki "przechodzą" kilka etapów. Możemy je jeść od razu po upieczeniu, wtedy są miękkie, ale lepsze są, gdy poleżą w zamkniętym pudełku około 2-4 tygodni (przez ten czas stwardnieją, po to by później ponownie zmięknąć).
Wartości odżywcze dla 1 pierniczka (45g)
Kaloryczność 138 kcal
Białko 3,3 g
Węglowodany 26,6 g
Tłuszcze 2 g
Błonnik 1,4 g
Wapń 7,7 mg
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz