czwartek, 27 lutego 2014

... Nickel allergy...

Wśród osób, z którymi ostatnimi czasy miałam kontakt, spotkałam osoby cierpiące z powodu alergii na nikiel (uczulenie na ten metal stwierdza się u 17% dorosłych i 8% dzieci, kobiety uczulają się 4 razy częściej). Jest to bardzo podstępny pierwiastek. Należy do tzw. metali przejściowych, co wiąże się z jego dużą reaktywnością chemiczną. Problem z niklem zaczyna się od tego, iż jest to pierwiastek wszędobylski. Nie ma możliwości jego całkowitego wyeliminowania z otoczenia, co powoduje duże tarapaty dla osób uczulonych właśnie na niego. Jest to pierwiastek, który wchodzi w skład enzymów występujących w roślinach, bakteriach, grzybach, drożdżach i algach. Z kolei u zwierząt wyższych oraz u ludzi bierze udział prawdopodobnie w procesie erytropoezy ( proces powstawania w szpiku krwinek czerwonych).

Alergię na nikiel możemy podzielić na:
a. wyłącznie alergię kontaktową
b. kumulację - alergię kontaktową + alergię pokarmową.

O ile alergia kontaktowa jest w miarę łatwa do ogarnięcia, ponieważ wystarczy ograniczyć kontakt organizmu z alergenem, czyli unikać wszelkiego rodzaju wyrobów zawierających nikiel tj. biżuteria, zegarki, sztućce, monety, garnki, nożyczki, klamki, guziki, implanty stomatologiczne. O tyle alergia pokarmowa na nikiel już taka prosta w leczeniu nie jest. W takim przypadku należy zastosować dietę "niskoniklową", która nie jest łatwa do ułożenia. Nikiel występuję w prawie wszystkich produktach żywnościowych, dlatego typowa dieta eliminacyjna mogłaby spowodować bardzo duże niedobory pokarmowe w organizmie. Z tego też powodu zaleca się stosowanie diety o obniżonej zawartości niklu, która jednak nie wyklucza zupełnie wszystkich produktów zawierających nikiel, a unikanie głównie tych, które zawierają go w największej ilości. Bardzo ważne jest to, aby przy alergii na nikiel zadbać o ewentualne wyleczenie anemii, ponieważ przy małym stężeniu żelaza we krwi zwiększa się wchłanianie niklu z pożywienia. Aby zapewnić lepszą wchłanialność żelaza z pokarmów, należy zażywać witaminę C oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

PRODUKTY O BARDZO WYSOKIEJ ZAWARTOŚCI NIKLU, KTÓRE NALEŻY ELIMINOWAĆ Z CODZIENNEJ DIETY
1. Żyto, produkty pełnoziarniste, owies, proso, kasza gryczana, otręby, musli, nieoczyszczony ryż (brązowy), 
2. Suszone śliwki, wszelkiego rodzaju owoce z puszki, maliny, figi, migdały, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, pistacje, sezam, orzeszki ziemne ( + przy dużej nadwrażliwości na nikiel, również wszystkie produkty z domieszką orzeszków ziemnych – należy czytać etykiety), ziarna słonecznika, kiełki, suszone owoce, siemię lniane, marcepan, mak
3. Soja i wszystkie produkty na bazie soi (czytać uważnie etykiety)
4. Rośliny strączkowe – fasola szparagowa, czerwona fasola, zielony groszek, soczewica, ciecierzyca, groch
5. Owocowe jogurty
6. Kakao, czekolada, mocna kawa, mocna herbata czarna, herbata zielona (235.57 mg niklu w torebeczce!), sok jabłkowy, soki z owoców cytrusowych, mleczko czekoladowe, piwo, wino, woda z kranu
7. Owoce morza, łosoś, śledzie, konserwy rybne, podroby
8. Por, sałata, szpinak, brokuły(w umiarkowanej ilości można), natka pietruszki, pomidory, koncentrat pomidorowy
9. Ser topiony
10. Suplementy diety zawierające dużą ilość błonnika, proszek do pieczenia
11. Margaryna ( do jej utwardzenia stosuje się mrówczan niklu!)

PRODUKTY DOZWOLONE PODCZAS STOSOWANIA DIETY O NISKIEJ ZAWARTOŚCI NIKLU
1. Banany ( z umiarem), jagody, brzoskwinie, gruszki, rabarbar
2. Jaja, ryby (oprócz tuńczyka, łososia, sardynek, śledzi), mięso, drób
3. Mleko i wszystkie produkty mleczne naturalne – kefiry, maślanki, jogurty naturalne, ser biały
4. Masło prawdziwe, miód
5. Ziemniaki, burak czerwony, kapusta pekińska, kalafior, brukselka, kukurydza, ogórek zielony, koper, bakłażan, jarmuż, cukinia, papryka, cebula i czosnek (z umiarem), grzyby
6. Płatki kukurydziane, kasza jęczmienna perłowa, kasza kus kus, kasza jaglana, ryż biały długoziarnisty, płatki jęczmienne, skrobia kukurydziana, makaron pszenny, spaghetti, popcorn, makaron ryżowy, pieczywo pszenne, ewentualnie graham (jeśli nie powoduje objawów).


Produkty o niskiej zawartości niklu, które mogą (ale nie muszą) nasilić objawy alergii to:

pomidory, cebula, marchew, jabłko, owoce cytrusowe

* UWAGA


Wszystkie nawet dozwolone produkty, mogą być zanieczyszczone niklem, gdy rosną na glebie zawierającej nikiel. Ponadto nie każdy z produktów zabronionych powoduje objawy alergii, dlatego należy metodą prób i błędów sprawdzać, które produkty nie służą, ponieważ jest to sprawa indywidualna każdego organizmu.

Przykładowy jadłospis dzienny

ŚNIADANIE
II ŚNIADANIE
LUNCH
OBIAD
KOLACJA
Serek wiejski 200g
2 kromki chleba pszennego (lub graham) z masłem
Papryka czerwona 100g
Sałatka z melonem, fetą i bazylią1
Sok z brzozy
2 sztuki kiwi
brzoskwinia
Cytrynowy kurczak2
50g ryżu
Surówka z buraka i jabłka
1 jajo na twardo
100g papryki czerwonej
2 sztuki pieczywa chrupkiego


1.  Sałatka z melonem, fetą i bazylią

Składniki na 1 porcję:
Melon 150g
Ser feta  30g
Garść rukoli
Oliwa z oliwek
Bazylia (świeża lub w proszku)

Przygotowanie:

Melona obieramy ze skórki, pozbywamy się pestek i kroimy w kostkę. Ser feta także kroimy w kostkę. Do 1 łyżki oliwy z oliwek dodajemy bazylię (albo posiekaną albo w proszku). Do miski układamy garść rukoli i dodajemy kolejne składniki: melona, ser feta, całość polewamy oliwą z oliwek z bazylią.

 2.  Cytrynowy kurczak

Składniki na 1 porcję:

150g piersi z kurczaka
60g pieczarek
1 łyżeczka oliwy z oliwek
½ łyżeczki mąki kukurydzianej
1 łyżeczka jogurtu naturalnego
Sok z wyciśniętej ¼ cytryny
1 szklanka bulionu (najlepiej warzywny przygotowany samemu)

Przygotowanie:
Filet z kurczaka pokroić na kawałki i podsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Pieczarki pokroić na kawałki i również podsmażyć na patelni. Następnie zalać szklanką bulionu i dusić około 30 minut na małym ogniu. Jogurt wymieszać z mąką i sokiem  z cytryny, zalać mięso. Wymieszać i gotować,  aż sos zgęstnieje.

Bibliografia:

Low Nickel Diet in Dermatology. Ashimav D Sharma. From the Departments of Consultant Dematologist, DERMACARE Clinic, Bongaigaon, Assam, India

Role of Diet in Nickel Dermatitis. The Open Chemical and Biomedical Methods Journal, 2009, Volume 2


Nadwrażliwość na nikiel. Milena Wojciechowska, Katedra i Klinika Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób


Wewnętrznych, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Nikiel - alergen wyjątkowy. Od struktury atomu do regulacji prawnych. Śpiewak R, Piętowska J. Alergologia Immunologia 2006; 3 (3-4): 58-62.




12 komentarzy:

  1. Interesujący wpis. To dla mnie nowość. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze, czytelnie i rzeczowo napisane. Właśnie jestem na etapie wprowadzania od jakiegoś czasu tej diety. Mam pytanie o kapustę pekińską, według moich informacji (ulotka z Allegropharmy od lekarza prowadzącego) jest na liście produktów do wyeliminowania bądź mocnego ograniczenia. Jak to w końcu jest z tą pekińską?
    Blog bardzo ciekawy, będę zaglądała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety w przypadku diet eliminacyjnych poszczególne produkty stanowią element indywidualny. Ja w materiałach, dzięki którym stworzyłam tego posta, znalazłam informację, że kapusta pekińska jest dozwolona. Niestety musisz być sama dla siebie królikiem doświadczalnym ;) Trzymam kciuki, ponieważ wiem, jak ciężko jest żyć z alergią pokarmową na nikiel. Cieszę się, że informacje zawarte w poście były przydatne :)

      Usuń
  3. Jestem uczulona na nikiel. Niestety z diety muszę wykluczyć także bazylię i oregano.
    Materiał fajny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety ten typ alergii jest bardzo uciążliwy i jak każda alergia ma charakter indywidualny. To co dla jednej osoby jest ok, dla innej już nie. Pozdrawiam :)

      Usuń
  4. A czy osoby które są uczulone na nikiel, to nie mogę i go jeść i nosić biżuterii z nim?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aga osoby, które są uczulone na nikiel powinny również unikać produktów spożywczych, które go zawierają. Niestety często zapominamy o tym, że nikiel możemy znaleźć również w produktach, które na co dzień spożywamy, dlatego często samo ograniczenie kontaktu skóry z przedmiotami zawierającymi nikiel nie przynosi pożądanego efektu.

      Usuń
  5. Witam. Nie wiedzialam ze kielki tez zawieraja nikiel a ja sie od nich uzaleznilam:) czy wszystkie rodzaje jarmuz rzodkiewka brokul? Ja mialam wyniki robione 3 lata temu i wyszlo wtedy ze jestem uczulona na nikiel nieswiadoma ze nikiel zawieraja takze produkty spozywcze jadlam dalej i efekt jest taki ze nom stop swedza łokcie a organizm jest bardzo oslabiony i malo odporny. Grozi mi nawet hashimoto. Teraz jestem na etapie eliminacji ale dla osoby ktore nie je miesa bedzie ciężko nie nabawic sie anemii. Uklada Pani jadlospisy online?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W opracowaniach i badaniach do których udało mi się dotrzeć nie było wskazania na konkretny rodzaj kiełków więc podejrzewam, że chodzi o wszystkie rodzaje i może wynikać to z tego jak są one hodowane. Obecnie nie układam jadłospisów on-line. Pozdrawiam ciepło :)

      Usuń
  6. Osobiście chciałbym zadać pytanie. Czy badania alergiczne z krwi pozwolą wykazać alergię na nikiel? Chętnie upewniłbym się co do tego i zastanawiam się czy jest forma potwierdzenia takiej alergii za pomocą testów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alergia na nikiel to najczęściej alergia kontaktowa, dlatego w takim przypadku wykonuje się test płatkowy i obserwuje reakcję skórną na kontakt z alergenem. Po tym teście można potwierdzić lub wykluczyć alergię na ten pierwiastek.

      Usuń

Copyright © 2014 Make life healthier , Blogger